22 شهريور 1396 11:0:10
با توسعه بخش ICT، كسب و كارها رونق مي‌يابد

توسعه بازار ICT به نحوي كه همه ذينفعان و بازيگران بتوانند براساس آن فعاليت كنند، كسب و كار موفق داشته باشند و آن را گسترش دهند از اولويت‌هاي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي، حسين فلاح جوشقاني در همايش "شتابدهي انقلاب ديجيتال در ايران" با اعلام مطلب فوق گفت: براي رسيدن به اين نقطه اهداف كلان استراتژيكي تعيين شده كه يكي از آنها توسعه متوازن، عادلانه و امن و پايدار در حوزه ICT است به نحوي كه دسترسي به خدمات ICT بويژه شبكه ملي اطلاعات براي همگان فراهم شود. البته در اين زمينه بايد به صيانت از حقوق و حفظ حريم خصوصي مردم نيز توجه شود.
سرپرست سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي افزود: يكي ديگر از اهداف كلان در اين بخش، دستيابي به رشد ۱۹/۴ درصدي در بخش اقتصادي كشور در پايان برنامه ششم توسعه است كه با رسيدن به اين نقطه حجم بازار ICT نسبت به الان ۲/۵ برابر خواهد شد.
وي با اشاره به اينكه جز در بخشهاي زيرساختي كه حاكميت تعيين كرده است، تصدي‌گري در حوزه ICT را كنار گذاشته‌ايم، گفت: براي رسيدن به اهداف كلان در حوزه ICT راهبردهائي براي چهار سال آينده تعيين شده كه يكي از آنها هم‌گرائي در سياستها، مقررات و تصميم‌گيري‌ها است كه اين موضوع هم در حوزه داخلي وزارت ارتباطات و كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات و هم در تعامل با نهادهاي بالادستي مانند شوراي عالي فضاي مجازي و شوراي رقابت دنبال مي‌شود تا بتوانيم همگرائي بيشتري را در بخش ICT ايجاد كنيم.
فلاح جوشقاني تصريح كرد: موضوع ديگري كه مي‌تواند مانع توسعه در بخش ICT شود انحصارهائي است كه به صورت طبيعي و غيرطبيعي در قالب در اختيار گرفتن برخي امكانات پايه‌اي در اين بخش بوجود آمده است كه مهمترين هدف و وظيفه ما كاهش و رفع اين انحصارها و مديريت آنهاست تا برمبناي آن، شرايط براي توسعه بيشتر حوزه ICT فراهم شود.
وي شفاف‌سازي مناسبات بازار و مقررات‌زدايي به جاي مقررات‌گذاري را يكي ديگر از راهبردهاي پيش‌بيني شده وزارت ارتباطات و رگولاتوري در چهار سال پيش‌رو عنوان كرد.
سرپرست سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي افزود: براي دستيابي به رشد ۲/۵ برابري حجم بازار نيز اهداف ديگري در حوزه خدمات پيش‌بيني شده كه دسترسي ۸۰ درصد خانوارها به شبكه ملي اطلاعات و افزايش سرعت دسترسي مشتركان به حداقل ۲۰ مگابيت بر ثانيه را شامل مي‌شود. 
فلاح جوشقاني تاكيد كرد: براي رسيدن به اين سطح از دسترسي، بايد هزينه‌هاي خدمات براي كاربران منطقي شود البته نه به اين معنا كه در حوزه قيمت‌گذاري دخالت كامل داشته باشيم.
وي با تاكيد بر اينكه تمامي اين اقدامات بايد از سوي بخش خصوصي انجام شود، گفت: رويكرد رگولاتوري در اين حوزه جهت‌دهي و هدايت كردن بازار است تا بتواند موانع را برطرف كند.
وي حمايت از توليد داخل در بخش محتوا، تجهيزات، خدمات و ... را از سياستهاي اصلي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات عنوان كرد و افزود: استفاده از ظرفيت‌هاي داخلي در حوزه سخت‌افزار و نرم‌افزار از اهداف كليدي اقتصاد مقاومتي است و در اين زمينه از تمامي ابزارهاي قانوني استفاده خواهيم كرد تا حمايت لازم از توليد داخلي در همه حوزه‌ها انجام شود.
فلاح جوشقاني با اشاره به اينكه ايجاد بازار رقابتي عادلانه كه همه فعالان و ذينفعان حوزه ICT بتوانند براساس توانمندي و قابليت‌شان در آن رشد كنند، هدف نهائي همه برنامه‌ريزي‌ها و تصميم‌گيري‌هاست، گفت: رويكرد رگولاتوري براي دستيابي به اين هدف استفاده از نظرات فعالان بخش خصوصي در همه حوزه‌هاست بر همين اساس از تمامي صاحبنظران دعوت مي‌كنيم با مشاركت و ارائه نظرات خود كمك كنند با مقررات‌گذاري مناسب توسعه بازار ICT و شكل‌گيري رقابت عادلانه و شفاف در اين حوزه محقق شود.

Powered by Tetis PORTAL