درباره اداره كل

اداره كل تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي منطقه شمال‌شرق شامل استان‌هاي خراسان رضوي، خراسان جنوبي، خراسان شمالي و گلستان مي‌باشد. مشهد مقدس به‌عنوان پايتخت معنوي جمهوري اسلامي ايران كه يكي از مهمترين پايگاه‌هاي جهان تشيع و به‌عنوان قطب مذهبي، سياسي و فرهنگـي جمهوري اسلامي ايران محسوب مي‌شود، مقر اصلي اين اداره كل مي‌باشد. وسعت قابل ملاحظه اين منطقه و همجواري بـا كشـورهاي آسـياي‌مـيانه و افغانستان با حدود 2000 كيلومتر نوارمرزي، اين منطقه را به‌عنوان يكي از مهمترين مناطق سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي مطرح نموده است.
 
 
  سامانه رسيدگي به شكايات 
نظارت و اعمال مقررات به عنوان ابزار كنترل منابع و امتيازات واگذارشده، در سيستم‌هاي مديريتي از اهميت بسزائي برخوردار است. شفافيت در واگذاري, جلوگيري از بهره برداري غير مجاز, اصلاح ضرايب تعيين اولويت از طريق بازخورد نتايج واگذاري ها، برنامه ريزي مبتني بر اطلاعات واقعي و اطلاع از وضعيت بازار و نياز متقاضيان و نهايتا، ارائه گزارش تحليلي و جامع به منظور استفاده مطلوب و مقرون به صرفه از ظرفيت ها و امكانات موجود و اصلاح قوانين و مقررات جاري از عمده نتايج نظارت و اعمال مقررات مي باشد. اداره كل تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي منطقه شمالشرق در چارچوب روزآمدي، نظارت فراگير، قضاوت منصفانه و برخورد مقتدرانه، مجري سياست ها و راهبرد سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي درخصوص نظارت و اعمال مقررات در بخش ارتباطات و فناوري اطلاعات بوده و با تمركز بر موضوع نظارت به عنوان چشم و گوش رگولاتوري زمينه توسعه متوازن، مستمر و پايدار بخش مذكور را فراهم خواهد نمود. ما معتقديم نظارت اخلاق مدارانه و صريح موجب پيشگيري از تخلفات احتمالي در اين حوزه بوده و هزينه هاي اعمال مقررات را درجهت شفاف نمودن فضاي بخش و ايجاد رقابت به حداقل خواهد رساند. لذا با بيان انتظارات و حساسيت هاي سازمان در نظارت بر بخش ارتباطات و فناوري اطلاعات، فعالان و بهره برداران اين بخش را براي حداكثر بهره گيري از امكانات و فرصت هاي اين بخش به رعايت آن دعوت مي كنيم.


انتظارات سازمان
  • اخذپروانه ومجوزهاي لازم پيش ازهرگونه فعاليت، بهرهبرداري وارائه خدمات دربخش ارتباطات وفناوري اطلاعات;
  • اطلاع بموقع و رعايت دستورالعمل هاي ابلاغي از طرف رگولاتوري;
  • همكاري جهت حصول اطمينان از فعاليت در چارچوب تعهدات پروانه و دستورالعمل هاي ابلاغي;
  • درك حساسيت‌ها ولحاظ آن ازسوي دارندگان پروانه ودستگاه‌هاي مرتبط.

حساسيت‌هاي نظارتي
  • فعاليت در چارچوب پروانه و رعايت دقيق تعهدات;
  • رعايت حقوق مشتري و اجراي دقيق توافقنامه سطح سرويس ;(SLA)
  • استفاده از تجهيزات مجاز و استاندارد;
  • حمايت ازدارنده پروانه وجلوگيري ازهرگونه فعاليت غير مجاز درحوزه ICT ;
  • رعايت دقيق شاخصهاي مرزدار ازقبيل فركانس، پهناي باندفركانسي، محدوده جغرافيايي، نرخ بيت اينترنت و...

حوزه‌هاي نظارتي
 
فرايند و فرم هاي خدمات ارتباطيفرايندهاي مرتبط با أخذ پروانه ISP و ISDP
P32100.pdf 
933.2 KB
                        
  فرم موافقت با اعطاء نمايندگي PAP
F32100.pdf
166.064 KB
                       
  فرم موافقت‌نامه تأسيس شعبه ISP و ISDP
F32101.pdf
83.402 KB
                       
  فرم عودت مدارك ارسالي ناقص (تمديد پروانه‌هاي ISP و ISDP)
F32102.pdf
57.742 KB
                       
  فرم مشخصات فردي مديرعامل و اعضاء هيأت مديره
F32103.pdf
50.57 KB
                       
  فرم جداول قطعي ماهانه ISDP
F32104.pdf
1.94 MB
                       
  فر م جدول خريد و فروش پهناي باند ISDP
F32105.pdf
1.93 MB
                       
 
فرم گزارش جزئيات خريد و فروش ISDP
F32106.pdf
1.94 MB
                       
  فرم پيگيري
F32107.pdf
47.905 KB
                       

 فرايند و فرم هاي سرويس هاي راديويي

 ضوابط پروانه راديويي عمومي باند 2/4 و 5/8 گيگاهرتز

CRA-DEC4004-01.pdf

 فرآيند اخذ پروانه لينكهاي نقطه به نقطه باند 2/4 و 5/8 گيگاهرتز

 فرآيند اخذ پروانه باند 2.4 و 5.8.pdf

  فرم تقاضاي ثبت استفاده از تكه باندهاي فركانسي 2/4 و 5/8 گيگاهرتز
  F33100.pdf

    فرايند اعلام تداخل راديويي سرويس متحرك زميني
  P33101.pdf
  425.975 KB            فرم صورت‌جلسه تحويل و تحول تجهيزات راديويي
  F33102.pdf
  43.505 KB
                       
    فرم اعلام مشخصات بيسيم‌هاي بهره‌برداران شبكه‌هاي راديويي
  F33103.pdf

 53.876 KB
                       
    فرم اعلام تداخل راديويي سرويس متحرك زميني
  F33104.pdf
  53.388 KB
                       
علمي و فني

امروزه ضرورت شناسايي خودكار عناصر و جمع‌آوري داده مرتبط به آنان بدون نياز به دخالت انسان جهت ورود اطلاعات در بسياري از عرصه‌هاي صنعتي، علمي، خدماتي و اجتماعي احساس مي شود. در پاسخ به اين نياز تاكنون فناوري‌هاي متعددي طراحي و پياده سازي شده است. به مجموعه‌اي از فناوري‌ها كه از آنان براي شناسايي اشياء، انسان و حيوانات توسط ماشين استفاده مي‌گردد، شناسايي خودكار و يا به اختصار Auto ID گفته مي‌شود.

 

همايش چندرسانه اي عبارتست از محيط برقراري ارتباط بين دو يا چند كاربر جهت ايجاد تعاملات صوتي، تصويري و محيط‌هاي مشترك جهت انتقال اطلاعات متني، گرافيكي و داده در انواع شبكه‌هاي PSTN ،ISDN ، IP و NGN. ارتباطات بايد به صورت زنده و بلادرنگ برقرار شوند. محيط‌هاي ارتباطي داده شامل Chat، PowerPoint، WhiteBoard، Application Sharing، File Transfering و بسياري ارتباطات ديگر مي‌باشند. كاربر با استفاده از رايانه روميزي، تلفن همراه، تلفن تصويري و يا دستگاه‌هاي ديگر مي‌تواند اطلاعات چندرسانه‌اي را به صورت بلادرنگ ارسال يا دريافت كند.

 

شايد بتوان تلويزيون را برترين اختراع بشر دانست، چراكه بدون درنظر گرفتن محتوايي كه از تلويزيون پخش مي‏شود فناوري تلويزيون زندگي بشريت را بطور كامل و برگشت‏ناپذيري دگرگون كرده‏است.

 

درسال‌هاي اخيراستفاده ازتصاويرويدئويي ديجيتالي جهش بسيارزيادي داشته است.مواردي مانندارتباط و نظارت تصويري، DVD، تلويزيونهاي ماهواره‌اي، Set Top Box، نمونه‌هايي بر اين ادعا مي‌باشند. همچنين راهكارهايي نيزبراي ارائه سرويس‌هاي جديدگسترش يافته‌اندكه مي‌توان ازدستگاه پخش تصاويرديجيتال خانگي وگوشي‌هاي تلفن ازطريق فضاوزمين(DVB-T، DVB-H)،تلفنهاي تصويري رانام برد. فشرده‌سازي تصاويرويدئويي براي تمامي اين محصولات ويدئويي جديدضروري مي‌باشد. فرايندفشرده‌سازي وبازسازي امكان‌ ذخيره‌سازي و انتقال تصاوير ديجيتالي را فراهم مي‌نمايد به نحوي كه ابتدا جويبار داده‌هاي قابل ارسال بر روي شبكه را فشرده نموده و پس از انتقال بر روي شبكه، در طرف بيننده آن‌را بازسازي مي‌نمايد.

 

سازمان‌ يادگيرنده سازماني است كه در آن افراد به ‌طور مستمر توانايي‌هاي خود را افزون مي‌سازندتابه نتايج موردنظردست يابند. سازمان‌هاي يادگيرنده،سازمان‌هاي دانش‌آفرين هستند،سازمان‌هايي كه درآنها توليددانش وآگاهي‌هاي جديد،ابداعات وابتكارات يك كارتخصصي نيست،بلكه نوعي رفتار همگاني است.

 

خدمات پيشرفته ارتباطي(ACS) عنواني است كه براي ارائه انواع خدمات صوتي، تصويري و داده به صورت زنده و يا غير زنده از طريق شبكه‌هاي ارتباطي با رعايت اصل اساسي كيفيت سرويس دهي مطرح شده است. هم اكنون بسياري از شركتهايICT در سراسر جهان بر روي اين خدمات سرمايه‌گذاري كرده و در حال سرويس‌دهي به كاربران مي‌باشند.

 

ميان‌افزار نرم‌افزاري است كه مؤلفه‌ها و برنامه‌هاي كاربردي نرم‌افزاري را به هم متصل مي‌كند و بيشتر براي پشتيباني از برنامه‌هاي نامتمركز و پيچيده مانند سرويس‌دهنده‌هاي وب، سرويس دهنده‌هاي كاربردي و سيستم‌هاي مديريت محتوا استفاده مي‌شود. همچنين در زمينه اطلاعات جديد مبتني بر XML، SOAP، سرويس‌هاي وب و معماري سرويس‌گرا نيز قابل تعميم مي‌باشد.                            

 

تلويزيون و اينترنت هر دو از پديده‌هاي مهمي هستند كه جزو لاينفك زندگي امروز بشر شده‌اند. از زمان اختراع تلويزيون تغييرات بسياري در تكنولوژي توليد، پخش و دريافت سيگنال‌هاي تلويزيوني صورت گرفته است كه يكي از مهمترين آنها استفاده از دستگاه‌هاي Set Top Box مي‌باشد.                            

 

CDMA مخفف Code Division Multiple Access به معني تحت‌الفظي دسترسي چندگانه به روش تقسيم كد است. در اكثر سيستم‌هاي راديويي منابع دسترسي، زمان و فركانس مي‌باشند، ولي در CDMA ، ارسال داده توسط پايانه‌ها درهر زمان و در كل پهناي باند فركانسي انجام مي‌شود. در اين روش از كدها براي تفكيك سيگنالها استفاده مي‌گردد.

پرسش هاي متداول
س: براي اطلاع از آخرين قوانين مصوب در حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات، به كجا مراجعه نماييم؟
ج:
فهرست مصوبات كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات بر اساس شماره
فهرست مصوبات كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات بر اساس موضوع
 
Powered by Tetis PORTAL